Kiskőrösi múzeumok

 
   

Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum

A világon a legismertebb magyar költő, Petőfi Sándor 1823. január 1-jén Kiskőrösön született. Édesapja hentes-és mészárosként a megye egész területét bejárta, így környékünk Petőfi - emlékekben gazdag. A költő szülővárosában sikerült eredeti állapotában megőrizni és autentikusan berendezni a szülőházat, létrehozni egy Európa-szerte is különleges műfordítói szoborparkot, egy színvonalas irodalmi múzeumot  melynek része egy kisgaléria is. A szülőház a XVIII. században épült, első szobája a család bútorait őrzi, nyitott kéményes konyhája korabeli edényekkel van felszerelve, az udvari terem a kiskőrösi tartózkodás és a keresztelés relikviáit, dokumentumait mutatja be.  A szülőház udvarán ma is látható a jégverem, is itt áll a világ első köztéri Petőfi - szobra is.  A két múzeumot a műfordítói szoborpark köti össze, ahol jelenleg 14 - Petőfi verseit is fordító - elismert külföldi költő szobra áll.

Az új irodalmi múzeumban helyet kapott a mintegy 16.000 lakosú város története, itt látható multimédiás és hagyományos feldolgozásban a Petőfi - életmű, és bemutatjuk, hogyan él tovább a költő Kiskőrös és a világ gondolkodásában, mindennapjaiban, emlékeiben. A múzeum emeletén a galériában a költő életéhez vagy életművéhez kapcsolódó képzőművészeti kollekció látható.

A város központjában még egy impozáns, egész alakos Petőfi -, és egy Szendrey Júlia - szobor őrzi a költő emlékét.

Múzeumaink ugyanazzal a belépőjeggyel látogathatók és bármelyik egységnél megvásárolhatók. Igény szerint német, orosz, ill. szlovák nyelvű idegenvezetést biztosítunk.

Nyitva tartás:
A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum: hétfő kivételével 9-17 óráig
Szlovák Tájház: hétfő kivételével 9-12-ig, 13-16 óráig látogatható.

Belépőjegyek:
500,-Ft, kedvezményezettek 250,-Ft

6200 Kiskőrös, Petőfi tér 5. Pf. 71  --  tel: (06) 78/312-566     http://petofimuzeum.hu/hu/aktualis.html



Szlovák Tájház

Kiskőrös újkori történetében kiemelkedő szerep jutott a szlovákságnak. A török dúlás idején Kiskőrös is elnéptelenedett, lakói vagy a harcok áldozatai lettek, vagy elmenekültek, ezért a további élet feltételeit újra kellett teremteni. Ezt felismerve a Wattay földesúri család Magyarország akkori felföldi vármegyéiből telepeseket hozatott ide. A Túróc, Hont, Nyitra, Árva és Pozsony vármegyékből idekerült családok evangélikus szlovákok voltak, akik magukkal hozták és megőrizték szokásaikat, vallásukat és nyelvüket, és ezzel párhuzamosan alkalmazkodtak az itteni körülményekhez is.

A település azóta is magán hordozza a szlovák jelleget. Az idősebb generáció viseletében, nyelvében, vallásában máig őrzi identitását, a fiatalabbak maradéktalanul már csak vallásukat tartják, a nyelvet alig beszélik, egyéb területeken pedig inkább csak kulturális és néprajzi hagyományőrzés formájában él tovább. Az ide települt lakók kialakították a vallásgyakorlat és az oktatás színtereit, templomot és iskolát építettek, fontos volt számukra a magyar nyelv elsajátítása is, így hamar bevezették a rendszeres magyar nyelvű istentiszteleteket is.

A szlovákság alkalmazkodott az itteni megélhetési lehetőségekhez is, szántóföldi növénytermesztéssel, állattartással és szőlőműveléssel foglalkozott. Hamar kapcsolatba került az itt honos népművészeti szokásokkal, kézimunkáikba belekerültek a kalocsai motívumok is, használati tárgyaik kiegészültek a környék fazekasai által készítettekkel. Így napjainkra már inkább népművészeti és néprajzi tár az összegyűjtött anyagok többsége. A megmaradt népviselet azonban tisztán szlovák.

A több mint 280 éve itt élő emberek életmódja, gondolkodása és kulturális szokásai tárgyiasságukban is méltó hagyaték a későbbi koroknak. Így gazdag és hiteles gyűjtemény szolgál kutatható forrásként, emlékidézés alapjaként és történeti szemléltetésként az utókor számára.

A háromosztatú, nádtetős, nyitott kéményes parasztházban tekinthető meg a középparasztság életkörülményeit, gondolkodását, kultúráját, tárgyi világát bemutató kiállítás.

Kispálné dr. Lucza Ilona

További információk: +36 (78) 414-255

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum - Szlovák Tájház  - 6200.Kiskőrös, Szent István utca 23



Közúti Szakgyűjtemény, Múzeum

A Közúti Szakgyűjtemény 1968 óta mintegy 548 négyzetméter fedett és közel 10 ezer négyzetméter szabad területen mutatja be az út- és hídépítés, illetve fenntartás relikviáit. Ez a gyűjtemény az országban egyedülálló kiállítási anyag. A közel 8500 kötetes szakmai könyvtár és az 1800 darabos térképtár is a kiállítás része.
A gyűjteményben őrzött gőzhenger szerepelt a "Robog az úthenger" című filmben is.

Nyitvatartás: ninden nap: 9 - 16 ig

Dózsa György u. 31

http://muzeum.kozut.hu/default.aspx